Lékárna na dovolenou se významně neliší od domácí lékárničky. Její vybavení je ovlivněno délkou pobytu mimo domov, destinací i plánovanými aktivitami. Následující text by měl sloužit jako vodítko, jakými léčivy a zdravotnickými prostředky je vhodné vybavit cestovní lékárničku v závislosti na požadavcích cestovatele.
Klíčová slova: zranění, otravy, alergie, horečka, průjem, první pomoc.
Paracetamol – např. Panadol, Paralen, Paramax a další. Síla a léková forma dle věku pacienta.
Ibuprofen – např. Brufen, Ibalgin, Ibumax a další. Síla a léková forma dle věku pacienta.
Rehydratace – základem terapie je doplněn tekutin. Vedle denní bazální potřeby tekutin je potřeba nahradit průběžné ztráty způsobené průjmem, zvracením a pocením při horečce.
Orální rehydratační roztok – Kulíšek, Enhydrol, Iontia, Hipp ORS
Adsorbentia – adsorbují toxiny produkované toxickými bakteriemi a předcházejí jejich adherenci ke střevní stěně. Při jejich použití je nutné udržet odpovídající hydrataci a správnou dietu.
Aktivní uhlí – Carbosorb, Carbocit, Carbotax. Jedná se o léčiva první pomoci při intoxikacích, neměla by chybět v žádné lékarničce.
Diosmektit – Smecta, Smecta go Diosmectitum, Sorbecta
Mukoprotektiva – vytváří na střevní sliznici ochranný film a zabraňuje průniku toxinů a patogenů do střevní sliznice.
Tanát želatiny – Tasectan, Tasectan Duo, Tasectan Duo Kids
Antisekretorika – doplňková symptomatická léčba průjmů s vyšší sekrecí tekutin do střeva (např. u virových průjmů).
Racecadotril – Enditril 100 mg tvrdé tobolky, Hidrasec 100 mg tvrdé tobolky
Antimotilika – zpomalují střevní peristaltiku a zvyšují tonus análního svěrače.
Loperamid – Imodium, Imodium Rapid, Loperan, Loperamide Aurovitas
Probiotika – jsou vhodná jako pomocná léčiva u průjmových onemocnění, mohou zmírnit klinický průběh a délku trvání infekčního průjmu.
Lactobacillus spp., Saccharomyces boulardii, bezzárodkový koncentrát metabolitů E.coli a jiných mikroorganismů – Lacidofil, Enterol cps. dur., Enterol plv. sus., Hylak
Celková perorální antihistaminika – při celkové léčbě mají být preferována nesedatitivní antihistaminika. Někdy může být mírně sedativní účinek dimetindenu výhodou, např. u svědivých vyrážek.
Cetirizin, loratadin, desloratadin, dimetinden – Analergin, Zodac, Zyrtec apod.
Claritin, Flodinan, Aerius apod.
Topické přípravky – Fenistil gtt. Zmírnění svědění u dermatóz, urtikárií, štípnutí hmyzem, u spálení sluncem nebo povrchových popálenin, v případě velmi silného svědění nebo rozsáhlých lézí má být lokální aplikace přípravku doplněna perorální léčbou.
Dimetinden, difenhydramin. Fenistil gel, Psilo balzam.
Oční kapky – symptomatická léčba a prevence alergické konjunktivitidy a rinokonjunktivitidy. Přípravek je určen pro dospělé, dospívající a děti od 4 let.
Azelastin, tetryzolin. Allergodil oph gtt, Azelastin Comod oph gtt sol, Visine Rapid 0,5 mg/ml oph gtt sol 1 x 15 ml
Nosní přípravky – symptomatická léčba sezónní alergické rinitidy (včetně senné rýmy) a trvalé alergické rinitidy. Přípravek je určen dětem starším 6 let, dospívajícím a dospělým.
Azelastin – Allergodil nas. spr.
Panthenol – alkoholický derivát z kyseliny panthotenové, je to forma vitamínu B5. V lékařské kosmetice plní funkci zvlhčovadla, v pokožce se mění na kyselinu panthotenovou, která má protizánětlivé, regenerační a zklidňující účinky. Kosmetické přípravky.
Obvykle užívaná antiemetika jsou antihistaminika první generace. Mohou navozovat pocit únavy a ospalost, nejsou proto určena pro řidiče a je nevhodné je kombinovat s ostatními tlumivými léčivy nebo s alkoholem.
Moxastin teoklatu a kofein – Kinedril
Dimenhydrát – Travel Gum
Používat by se měly látky, které prokázaly účinnost v klinických studiích a zároveň jsou bezpečné k člověku a krajině. Zlatý standard mezi repelenty představuje N, N-diethyltoluamid (DEET), který působí na komáry, mouchy, blechy i klíšťata. Klíšťata jsou vůči působení DEETu odolnější, měla by se proto použít minimálně 20% koncentrace.
Přípravky s obsahem panthenolu, zinku a vitamínu E nebo rybího tuku, např. Bepanthen, Sudocrem, Calcium pantothenicum apod.